Jdi na obsah Jdi na menu
 


Heparinový vrah - Petr Zelenka

Petr Zelenka

Pode o jednu z největších kauz českého zdravotnictví. A jednu z největších v české kriminalistice a justici. Sériové vraždy pacientů v nemocnici.

Zaměstnanec anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka byl uznán vinným ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu a dostal za ně doživotí. Své oběti zabíjel tak, že jim - ač byly ve velmi vážném stavu - podával lék heparin, který snižuje krevní srážlivost.

Zelenka se proti nejvyššímu trestu odvolal k pražskému Vrchnímu soudu. Ten doživotní trest potvrdil. Proti jeho verdiktu už není odvolání. Poslední možnost je dovolání k Nejvyššímu soudu.

Případ heparinového vraha jsme pro vás sledovali od samého začátku. V následujícím speciálu si můžete přečíst: Za jakých okolostí zabíjel? Jak se projevuje heparin? Nemohli lékaři na počínání Zelenky, který v nemocnici pracoval jako zdravotní sestra, přijít dříve? zdroj

Z případu:

Jak účinkuje lék, který zabíjel pacienty v havlíčkobrodské nemoncici? Proč jej lékaři používají? Kdy pomáhá, a kdy škodí?

U pacientů, kteří se po úrazech či například po infarktu ocitnou na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, se preventivně podává v 90 procentech případů.

"Heparin je běžně užívané léčivo ve všech nemocnicích. Používá se proti srážení krve téměř u všech typů operací. Je tedy na těchto pracovištích běžně dostupný. Neplatí pro něj žádný zvláštní režim jako například u opiátů," říká Petr Turek, primář Transfuzního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Lék se používá při léčbě všech forem krevních sraženin a tromboembolické choroby, například při embolii plic a při některých formách infarktu. Je používán také při léčbě nestabilní anginy pectoris.

Heparin odborně

  • Heparin je mukopolysacharid vyráběný izolací ze zvířecích tkání - vepřových nebo hovězích.
  • Jeho funkcí je blokovat účast koagulačních faktorů při vzniku srážecí zátky na ráně.
  • Antikoagulační účinek je podmíněn vazbou na plazmatický antitrombin III, která vyvolává celou kaskádu dějů, které brání přeměně fibrinogenu na fibrin.

Heparin se používá také jako účinná látka v jedech - například v jedu na krysy.

Kdy heparin škodí

Heparin nesmí užívat pacienti s přecitlivělostí na heparin, při stavech se zvýšeným rizikem krvácení. Nežádoucím  účinkem je právě nadměrné krvácení a  přechodně alergické reakce jako je horečka, kopřivka, vzácně bronchospasmus (zúžení průdušek) a anafylaktická reakce.

Pro zdravého pacienta však heparin velké nebezpečí nepředstavuje. "Pokud by vysokou dávku heparinu dostal zdravý člověk bez vnějšího nebo vnitřního poranění, pravděpodobně by se mu nic nestalo," vysvětluje Vladimír Černý, přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny UK LF a FN Hradec Králové. "Pacienti vykrváceli protože byli zranění a po vysoké dávce heparinu se krev se nesrážela a unikala z cevních stěn ven," vysvětlil.

Heparin se aplikuje jako injekční roztok pod kůži, nebo jako infuze do žíly. Heparin je do nemocnic dodáván v ampulích.

Jaká dávka je smrtelná?

U pacientů to může být různé podle typu zranění a velikosti rány, ale lékaři hovoří o tom, že fatální může být destinásobek preventivní dávky, tedy10 ml čistého heparinu.

Heparin brání srážlivosti krve, takže nemocný nejspíš vykrvácí. Krvácení může být uvnitř organismu, ale je znatelné i na povrch. Pacienti po předávkování pravděpodobně krváceli do dutiny břišní, hrudní, mohlo dojít ke krvácení do  mozku. Patolog pak tuto příčinu úmrtí odhalí při pitvě.

Mohou lékaři předávkování heparinem odhalit?

Je to složité, protože vnitřní krvácení nemusí být masivní. Kritický stav se může projevit až po několika hodinách či dnech. "Odhalit předávkování heparinem je pro lékaře obtížné, je to možné laboratorním vyšetřením. Je sice těžké změřit přímo hladinu léku, ale je možné změřit potenciál srážení. Někdy však už může být pozdě," říká Petr Turek.

U pacientů, jimž je heparin podáván preventivně, se toto vyšetření dělá zhruba jedenkrát denně, u těch, jimž je heparin podáván léčebně, se dělá zhruba po šesti hodinách. U některých druhů heparinu se však tato vyšetření neprovádějí.

V laboratoři odborníci zjistí, jak rychle se krev sráží. Normální je doba 25 až 45 vteřin, při aplikaci heparinu může být tato doba maximálně dvakrát až třikrát delší. Pokud je doba ještě delší, musí to být pro lékaře varující.

Při předávkování heparinem je nutné podat pacientovi krev a plazmu, aby se zamezilo jeho vykrvácení. Protilátkou při předávkování heparinem je protamin sulfat. "Protilátky proti heparinu existují, ale není to vůbec jednoduché, také mají své nežádoucí účinky. Pokud by však lékaři o předávkování věděli, mohli mu zabránit," tvrdí Petr Turek. zdroj

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář