Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vraždila novorozence! - Marie Fikáčková

Marie Fikáčková

Marie Fikáčková, rozená Schmidlová, (9. září 1936 Sušice – 13. dubna 1961 Praha) byla česká zdravotní sestra a vražedkyně.

V roce 1955 vystudovala Střední zdravotní školu v Klatovech. Od roku 1957 pracovala jako zdravotní sestra na novorozeneckém oddělení sušické nemocnice. Pro její pracovní morálku se zvažovalo její zařazení do funkce vrchní sestry.

Dne 23. února 1960 zemřeli na oddělení během její služby dva novorozenci. Při pitvě bylo zjištěno, že zemřeli násilnou smrtí. O čtyři dny později 27. února byla zatčena přímo na svém pracovišti. Při následném výslechu se přiznala. Oba novorozenci byli ženského pohlaví ve stáří 20 hodin a 5 týdnů. Přiznala se, že oběma promáčkla hlavičku a jednomu navíc zlomila ruce. Přiznala také, že použila násilí proti asi deseti dalším novorozencům, ale ti – podle jejích slov – útok přežili.

Jako důvod uvedla pláč dětí, který ji vadil. Do protokolu doslova uvedla: Bití dětí jsem dělala v době, když jsem měla dostat menstruaci, anebo v průběhu menstruace, neboť mě rozčiloval pláč dětí, což ve mně vzbudilo úplnou nenávist k dětem. Soudní lékaři ji shledaly příčetnou, avšak se sklony k depresím, hysterii a k nekontrolovaným výbuchům vzteku.

Rozsudek smrti byl vynesen 6. října 1960. Byla popravena v ranních hodinách 13. dubna 1961 v pankrácké věznici.

 

 

Někdejší zdravotní sestře uložil soud trest smrti za vraždu dvou novorozenců v sušické nemocnici na Klatovsku a dvě ublížení na zdraví z přelomu 50. a 60. let. Fikáčkovou policie zatkla 27. února 1960 přímo na porodním oddělení. Během její služby o čtyři dny dříve zemřely dvě holčičky. Příčinou smrti bylo těžké poranění mozku a u jedné navíc i zlomeniny rukou.

Mladá žena hodnocená nadřízenými jako pracovitá a oblíbená se policii přiznala. Prvnímu, teprve 20 hodin starému dítěti, úmyslně pomačkala hlavu a zlámala obě ruce a ještě týž den stejným způsobem přivodila těžké zranění dalšímu pětitýdennímu novorozenci. Motivem jejího zločinu byla podle soudu nenávist k plačícím dětem. zdroj

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář