Jdi na obsah Jdi na menu
 


Irena Čubírková - Ježibaba z perníkové chaloupky!

Irena Čubírková

Irena Čubírková (1923-1966) byla první ženou popravenou v Československu za kriminální skutky po roce 1945. Na podzim roku 1951 zavraždila s pomocí milence a jeho manželky svého muže Jána Čubírka a vraždu za jejich přispění nainscenovala jako nehodu, v roce 1964 pak zavraždila svého druha Ambroze Ščepku.

V roce 1951 žila rodina Čubírkových v Trutnově ve východních Čechách. Irena Čubírková často svého manžela podváděla s jinými muži. Ján Čubírko její nevěru ale zjistil. Irena proto pojala úmysl se jej zbavit. Do svého plánu zasvětila svého milence Václava Bernarta. Ke spolupráci se jí povedlo získat i milencovu manželku, které namluvila, že Čubírek si její nevěru vymyslel a že s jejím mužem nikdy nic neměla.

První pokus o vraždu nevyšel. Čubírková se pokusila manžela otrávit lékem Fluocit, který na Čubírka ale nepůsobil (jednalo se o lék na ženské potíže). Byl tedy vymyšlen další plán. Čubírková měla manžela vylákat na procházku do lesa, kde měl čekat Bernart, Čubírka omráčit a oběsit. Čubírek ale procházku odmítl a nevědomky si tak prozatím zachránil život. Až třetí pokus se podařil.

Dne 10. října 1951 byl Čubírek na nemocenské a volný čas trávil lakováním nábytku. Aby lak lépe schnul, chtěl do místnosti snést z půdy kamna a zatopit v nich. U souseda se dokonce sháněl po kamnových rourách. Tato skutečnost později přispěla k tomu, že policie uvěřila, že šlo o neštastnou náhodu.

Irena Čubírková nabídla manželovi alkohol s přidanými léky na spaní a Čubírek poté, co něco vypil, skutečně usnul. Čubírková zavolala Bernarta, který spícímu Čubírkovi rozbil hlavu, čímž jej usmrtil. Mrtvolu přenesli pod schody na půdu, ze kterých na mrtvého Čubírková s Bernartovou svrhli kamna. Vyšetřování bylo tehdy skončeno jako neštastná náhoda bez cizího zavinění.

 

V Trutnově žila Čubírková až do roku 1959, kdy se se svým druhem Ambrozem Ščepkem přestěhovala do obce Boleráz v okrese Trnava na Slovensku. Zde žili v areálu statku, Ščepko se staral o dobytek, Čubírková pásla. Příchod na Slovensko pro Čubírkovou znamenal jistý společenský sestup. V Trutnově žila vpodstatě životem dámy, v Bolerázu žila ve statku se Ščepkem, který měl hrubé způsoby a byl opilec. Ščepko jí v opilosti údajně několikrát vyhrožoval, že jí zabije a její hlavu hodí do záchoda.

Dne 7. prosince 1964 slavil Ščepko jmeniny a již od rána se opíjel. Večer toho dne v opilosti spadl ze židle a usnul na podlaze. Čubírková se rozhodla, že se problémového partnera zbaví nadobro. Dvakráte jej sekerou udeřila do hlavy, hlavu pak oddělila pomocí sekery, nože a sekáčku na maso od zbytku těla.

Tělo vměstnala do pece na chléb a zatopila v ní. Oheň udržovala celkem 35 hodin. Ze Ščepkova těla pak zůstal jen popel a několik ohořelých zbytků kostí. Tyto zbytky Čubírková vyhodila, od sousedů si vypůjčila nákupní tašku do níž vložila hlavu zabalenou v monterkách. I s taškou pak odešla na MNV nahlásit zmizení Ambroze Ščepky.

Pak odešla na nádraží a Ščepkovu hlavu pohodila na toaletě. Vlakem odjela do Trnavy, kde rovněž nahlásila jeho zmizení. Hlava byla na toaletě rychle objevena. Mezi vyslýchanými se octla i Čubírková.

Čubírková působila při výslechu nejistě a když pak vyšetřující našli na pohovce malou kůstku, o které expertiza prokázala, že není zvířecího původu, pojali podezření. Vyšetřovatelé také zjistili nebývale teplou chlebovou pec, ač byli ujištěni, že u Čubírků se domácí chléb nepekl. Čubírková se přiznala.

V souvislosti s případem v Bolerázu, byl exhumován hrob Jána Čubírka a opožděně provedeno zevrubné ohledání jeho ostatků. Prohlídka prokázala, že zranění, jež Čubírko utrpěl, nemohla za žádných okolností způsobit padající kamna. Čubírková se záhy doznala i k vraždě svého manžela.

Rozsudek nikoho nepřekvapil. Čubírková byla odsouzena k trestu smrti, žádost o milost byla zamítnuta a dne 28. září 1966 byla v Praze na Pankráci oběšena. Václav Bernart byl odsouzen na 15 let vězení, jeho manželka trestána nebyla, protože se prokázalo, že byla Čubírkovou a Bernartem tak zmanipulována, že si plně neuvědomovala co dělá.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Docela děsivá představa

(Marta, 11. 7. 2016 13:09)

Kdyby tu hlavu nepohodila ve vlaku, možná by na ani jednu z vražd nikdy nepřišli a třeba by skutečně uvěřili že Ščepka skutečně odešel za jinou, přesně jak to Čubírková nechtěla. Tak si říkám, kolik asi mohlo být dalších takových podobných Čubírkových, Hojerů a Papežů, kteří nebyli nikdy odhaleni a jejich oběti se nikdy ani nenašly...